Dióhéjban arról, ki vagy mi volt (vagy lesz) az első

Ez az első

Ez az első

A világ első programozható, digitális számítógépe

2022. szeptember 30. - Tokár Tamás Zalán

A világ első programozható, digitális számítógépét, az ENIAC-ot, 1946 február 15-én helyezték üzembe, a Pennsylvaniai Egyetemen. A számítógépet az USA hadserege fejlesztette ki, hogy a célzáshoz szükséges röppályaadatok megbízhatóbbak legyenek. 1947-től a tüzérség használta a Marylandben lévő…

Tovább

Az űrhajózás történetének első kényszerleszállása

Az űrhajózás történetének első kényszerleszállását 1966. március 17-én hajtották végre, a Gemini-8 űrhajóval. A Gemini-8-at 1966. március 16-án bocsátották fel, Neil Armstronggal és David Scottal a fedélzetén. A küldetés célja az volt, hogy a Gemini-8 kapcsolódjon össze az Agena célűrhajóval, mely…

Tovább

Az első, kereskedelmi szempontból sikeres autórádió

Az első, kereskedelmi szempontból sikeres autórádiót, a Motorolát, 1930. júniusában mutatta be a Galvin Manufacturing Corporation. Az autórádiót fogyasztói használatra szánták, de néhány hónappal később a városi hivatalok és rendőrőrsök figyelmét is felkeltette az Egyesült Államokban. Mivel egyre…

Tovább

Az első, fogságban született gorilla

Az első, fogságban született gorilla, Colo, 1956. december 22-én jött világra az Egyesült Államokban lévő Columbus Állatkertben. Mivel Colo anyja nem tudta gondozni kicsinyét, a kis nőstény gorillát az állatkert gondozói nevelték fel, ruhába öltöztették és cumisüveggel táplálták. Colo két évvel…

Tovább

Az első rajzfilmsorozat, mely a Magyar Televízió megrendelésére készült

Az első rajzfilmsorozat, mely a Magyar Televízió megrendelésére készült, a Kukori és Kotkoda volt. A sorozatot Mata János rendezte, a forgatókönyvet Bálint Ágnes írta. Kukorit és Kotkodát Márkus László és Psota Irén szinkronizálták. A történet alapötletét Bálint Ágnes egyik kolléganője adta, aki…

Tovább

Az első magyar biztosító társaság

Az első magyar biztosító társaságot, a Császári-Királyi Szabadítékos Rév-Komáromi Biztosító Társaságot, 1807-ben alapították Révkomáromban. A társaság részvényesei eleinte hajósok és gabonakereskedők voltak, de később ismertebb személyek is csatlakoztak, például Andrássy György, Zichy Miklós,…

Tovább

Az első nő, aki lefutotta a Boston Maratont

Az első nőt, aki hivatalosan lefutotta a Boston Maratont, Kathrine Virginia Switzernek hívják. Kathrine Switzer 1947. január 5-én született a németországi Ambergben. Édesapja az USA hadseregénél szolgált, a család 1949-ben az Egyesült Államokba költözött. Kathrine Észak – Virginiában, a George C.…

Tovább

Magyarország első japánkertje

Magyarország első japánkertjét, Varga Márton tervezte és építette 1928-ban, Zuglóban, az általa alapított és később róla elnevezett Budapest Székesfővárosi Községi Kertészképző Iskola területén. A sétakert sokak tetszését elnyerte, még a japán császári család tagjai, Takamacu herceg és felesége is…

Tovább

Az első magyar számítógép

Az első magyar számítógépet, az M-3-mat, 1959. január 21-én helyezte üzembe a Magyar Tudományos Akadémia Kibernetikai Kutatócsoportja. Az M-3 szovjet tervek alapján készült, megalkotása egy több mint két évig tartó munkafolyamat volt. A 770 elektroncsővel és 2000 kuprox diódával rendelkező…

Tovább

Az első, Machu Picchut ábrázoló fénykép

Az első, Machu Picchut ábrázoló fényképet, Hiram Bingham amerikai régész készítette, 1911. júliusában. Hiram Bingham, a Yale Egyetem munkatársaként 1906-tól több expedíciót is indított Dél-Amerikába, mert az inkák elveszett városát, Vilcabambát kereste. Bingham az egyik ilyen útja során talált rá…

Tovább
süti beállítások módosítása