Dióhéjban arról, ki vagy mi volt (vagy lesz) az első

Ez az első

Ez az első

Az első európai egyetem

2021. november 29. - Tokár Tamás Zalán

Az első európai egyetemet, a Bolognai Egyetemet, 1088-ban alapította Bolognában, egy szervezett hallgatói céh. Mivel napjainkban is aktív, ez a világ legrégebbi, folyamatosan működő egyeteme. Az egyháztól független intézményben eleinte csak polgári és kánonjogot oktattak. Az egyetem az évszázadok…

Tovább

Az első víz alatti színes fotó

Az első víz alatti színes fotót 1926-ban készítette Dr. William Longley és Charles Martin, a Mexikói-öbölben található Florida Keys-ben. A fotósok évekig kísérleteztek sikertelenül, de kitartásuknak hála rájöttek a megoldásra. A kamerájukat egy vízálló tokba tették, a tutajuk mögött nagy mennyiségű,…

Tovább

Az első magyar női képviselő

Az első magyar női képviselő, Slachta Margit, 1884. szeptember 18-án született Kassán. A felső leányiskola elvégzését követően a kalocsai tanárképzőn tanult, ezután Győrben, majd Budapesten volt tanítónő. 1908-ban, Berlinben, elvégzett egy munkásnőtitkári tanfolyamot és csatlakozott a Farkas Edith…

Tovább

Az első halasi csipkével díszített ruhakollekció

Az első halasi csipkével díszített ruhakollekciót 2021. június 25-én mutatták be Kiskunhalason a Csipkeházban, a XX. Csipkekiállítás és Találkozón. Tervezője, Hrivnák Tünde, kollekciójának a BY ME Miracle (Nekem Csoda) nevet adta. Hrivnák Tünde célja az volt, hogy a művészetet és a hagyományt…

Tovább

Az első magyar opera-videoklip

Az első magyar opera-videoklip 2017. július 17-én jelent meg a Youtube-on. A felvételen Geminiano Giacomelli Sposa non mi conosci című áriája hallható, ezt Antonio Vivaldi is felhasználta egyik operájában, a Bajazetben. A klip ötlete az áriát eléneklő Banai Sára lírai mezzoszoprántól, valamint…

Tovább

Az első Guinness Rekordok Könyve

Az első Guinness Rekordok Könyvét 1955-ben adták ki. A könyv ötlete a Guinness Sörfőzde igazgatójától, Sir Hugh Beavertől származott. Egy 1951-es vadászaton vitába keveredett társaival, nem tudták eldönteni, hogy melyik a leggyorsabb európai vadmadár, az aranylile vagy a skótfajd. Beavert úgy vélte,…

Tovább

Az első film, amiben egy kutya volt a főszereplő

Az első filmet, amiben egy kutya volt a főszereplő, 1905-ben mutatták be. A Rover megmentette (Rescued by Rover) című 6 perces angol némafilm egy gyermekrablás történetét meséli el, röviden és egyszerűen. Egy koldusasszony elrabol egy kisgyereket, a kétségbeesett család kutyája Rover, némi kutatás…

Tovább

A Budapesti Állatkert első zsiráfja

A Budapesti Állatkert első zsiráfja, Margareth, 1868-ban került hazánkba, Erzsébet királynénak köszönhetően. Sissi 1867-ben meglátogatta az állatkertet, Xántus János igazgató vezette körbe. Xántus arra kérte a királynét, hogy szerezzen neki egy zsiráfot a Schönbrunni Állatkertből, mivel abban az…

Tovább

A világ első női filmrendezője

A világ első női filmrendezője, Alice Guy-Blaché, 1873. július 1-én született Párizsban. Miután könyvkereskedő édesapja 1891-ben meghalt és édesanyja sem tudta megtartani az állását, Alice egy lakkgyárban kezdett el dolgozni, mint gépírónő. 1894-ben egy kameragyártó cégnél helyezkedett el, amely…

Tovább

Az első magyar televíziós sorozat

Az első magyar televíziós sorozat, A Tenkes kapitánya, 1963-ban készült és 1964-ben mutatta be a Magyar Televízió. A 13 részes fekete-fehér sorozatot Fejér Tamás rendezte, zenéjét Vujicsics Tihamér szerezte. A Tenkes kapitánya a Rákóczi-szabadságharc idején játszódik a siklósi vár környékén.…

Tovább
süti beállítások módosítása