Dióhéjban arról, ki vagy mi volt (vagy lesz) az első

Ez az első

Ez az első

A Magyar Televízió első szilveszteri kabaréja

2021. december 31. - Tokár Tamás Zalán

A Magyar Televízió első szilveszteri kabaréja 1957. december 31-én került adásba. A Tele humor, Tele dal, Tele tánc című műsort a Magyar Optikai Művek művelődési házából közvetítették. A Magyar Rádiónál már régóta hagyomány volt a szilveszteri kabaré, ezért a Magyar Televízió is követni szerette…

Tovább

Az első gőzgép

Az első gőzgépet Thomas Newcomen tervezte üzlettársával, Thomas Saveryvel 1712-ben, Angliában. A bányák tárnáit gyakran elöntötte a víz, melyet állati vagy kézi erővel meglehetősen időigényes volt eltávolítani. Erre a problémára nyújtott megoldást Newcomen és társa szerkezete. Először a Dudley-i…

Tovább

Az első Coca-Cola

Az első Coca-Colát, John Stith Pemberton amerikai gyógyszerész készítette 1885-ben. Az ital az egy évvel korábbi, Pemberton's French Wine Coca nevű, borból és kokainból álló gyógyhatású készítményének továbbfejlesztett változata volt. Atlanta és Fulton megye szesztilalmat vezetett be, ezért…

Tovább

A New York-i Rockefeller Center első karácsonyfája

A New York-i Rockefeller Center első karácsonyfáját, az épületegyüttesen dolgozó munkások állították fel 1931. december 24-én. A munkások egy 6 méter magas, papírgömbökkel, konzervdobozokkal, tobozokkal, áfonya füzérekkel díszített fenyőfával fejezték ki hálájukat, mert volt munkájuk és megélhetésük…

Tovább

Az első magyar McDonald’s

Az első magyar McDonald’s Budapesten, a Régi posta utcában nyílt meg 1988. április 29-én. Az éttermet Marjai József miniszterelnök-helyettes és Váncsa Jenő mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter adták át. 15 termék közül lehetett választani, a sajtburger 26 forintba, a nagy krumpli 25 forintba…

Tovább

Az első tépőzár

Az első tépőzárat Georges de Mestral svájci mérnök szabadalmaztatta 1955-ben. A találmány ötlete még 1941-ben jutott az eszébe, amikor kirándulni ment és azt vette észre, hogy a nadrágja és a kutyája bundája tele van apró szúrós bogáncsokkal. A bogáncsokat vizsgálva azon gondolkozott, hogyan tud…

Tovább

Az első mesterséges édesítőszer

Az első mesterséges édesítőszert, a szacharint, Konsztantyin Fahlberg orosz kémikus, a baltimore-i Johns Hopkins egyetem munkatársa fedezte fel véletlenül, 1879-ben. Fahlberg a munkából hazatérve vacsorázni kezdett, elvett egy zsömlét majd beleharapott és annak ellenére, hogy kezet mosott, furcsa…

Tovább

Az első vidéki trolibuszjárat

Az első vidéki trolibuszjárat 1979. április 29-én indult Szegeden. Az ünnepélyes átadóra a Széchenyi téren, a városháza előtt került sor, ezen a napon a járatot ingyenesen vehették igénybe az utasok. Az 5-ös troli a 9 évvel korábban megszüntetett 5-ös villamos nyomvonalán haladt. A 9 darab ZIU–9-es…

Tovább

Az első nukleáris repülőgép-hordozó

Az első nukleáris repülőgép-hordozó, a USS Enterprise (CVN 65), 1961. november 25-én állt az USA haditengerészetének szolgálatába, nyolcadikként ezen a néven. A virginiai Newport News gyárban készült USS Enterprise 8 atomreaktorral és 4 gőzturbinával rendelkezett, így több mint 30 csomó (56 km/h)…

Tovább

Az első szakképzett magyar női könyvtáros

Az első szakképzett magyar női könyvtáros, Fischhof Ágota, 1895. június 4-én született egy szegedi zsidó családban. Édesapja, Fischhof Samu, a Szegedi Keramit és Műtéglagyár igazgatója volt. Gyerekkorában sokat sportolt, korcsolyázott, úszott, vívott, teniszezett, a Szegedi Atlétikai Klub (SZAK)…

Tovább
süti beállítások módosítása